Skalničkáři vyrazili v květnu 2019 do Plzně.

Členové Klubu skalničkářů ERICA Nejdek se  spolu se svými příznivci vydali na výlet do Plzně.Na programu byla především výstava skalniček  klubu Alpinum Plzeň a následně návštěva Zoologické a botanické zahrady.

Na zahájení výstavy jsme dorazili jen tak tak na poslední chvíli,neboť mezi prodejními regály se to již hemžilo koupěchtivými skalničkáři.

I my jsme se tedy snažili ukořistit pokud možno ty nejvzácnější výpěstky.Naše košíky se začaly rychle plnit rostlinami.Já jsem se zajímala především o pivoňky vzhledem k tomu,že relativně dobře snáší sucho.Nemusí se tak často zalévat,což je vhodné při soudobých klimatických změnách posledních let.Pak jsme se přesunuli do výstavní části.Plzenští skalničkáři mají výhodu v tom,že se výstava koná na zahradě gymnázia. Tuto zahradu sami,vlastními silami již po dlouhá léta zvelebují.Mají tak standardní základ a zahradu pak doplní výpěstky svých členů.Vedle nazdobených korýtek vzniknou tak různá krásná zákoutí . Hlavní dominantou je nová vysoká čedičová skalka,která se také již zaplňuje krásnými skalničkami.Všem se nám tam líbilo. 

Odpoledne jsme strávili V Zoologické a botanické zahradě města Plzně,kde nás již očekával Ing.Tomáš Peš,vedoucí botanické sekce zahrady,který nás provedl obří skalkou a nadšeně vyprávěl o zajímavých rostlinách.Tato část zahrady je relativně nová a postupně se zaplňuje dalšími exponáty..Skalka je rozdělena do několika úseků podle evropských pohoří.Naleznete zde například květenu Karpat,Alp,Balkánu aj.Našemu průvodci patří velký dík za tuto komentovanou prohlídku.

Po rozloučení s panem Pešem jsme ještě na chvíli zaskočili i do části zoologické.

Výlet se chýlil pomalu ke konci.Ale cestou domů jsme se ještě zastavili v Kozolupech v zahradnictví,které se specializuje na pěstování azalek a vřesů.Nikdo neodešel s prázdnou,neboť kvetoucí azalky nás všechny okouzlily již na první pohled.Ani já jsem neodolala.

Pak ještě na skok do venkovského zahradnictví v Kuští a domů.

Výlet se zdařil,i vrtkavé květnové počasí nám docela přálo.

B.Bařtipánová

 

 

 

 

U přátel našeho klubu v r.2015

     Společné prohlídky zahrad našich členů jsou zařazovány do programu každým rokem.  Jsou vyjímečné tím, že umožňují poznat a posoudit výsledky práce členů, majitelů navštívených zahrad, že jsou inspirací k řešení našich pěstitelských problémů, že umožňují bezprostřední kontakt členů klubu a přátelské popovídání nejen o kytičkách.  Jsou to velice příjemné chvíle, strávené mezi milými lidmi, postiženými stejnou deviací - láskou k přírodě a horským kytkám. 

  

     V letošním roce jsme si prohlédli čtyři zahrady v okrajových částech Karlových Varů.  Sraz účastníků akce byl stanoven podle plánu na 9.00 h, dne 11.7. 2015 v zahradě, opečovávané př.Karin Sořepovou a př.Jiřím Vrátníkem.

      Je to zahrada snů pro každého skalničkáře. Obsahuje nedefinovatelný sortiment rostlin, sesazených s vybraným citem zahradního architekta. Zahradu zdobí vzrostlé listnáče i jehličnany, střihem vkusně upravené konifery, několik jezírek se zlatými kárásky a vodními rostlinami ( nově přibylo rašeliniště s "masožravkami"), vyšší trvalky a traviny, hájní a stínomilné rostliny, přírodou "opracované" balvany a mezi nimi atraktivní skalničky.

     Druhé zastavení bylo na zahradě př.Schwarze v obci Hory. Zahrada ve svahu nad domem, nově zbudované alpinum - malé ale pěkné, vzorně ošetřené políčko s výpěstky, krytý pult s výsevy skalniček a především široký sortiment nádherných růží.

     Třetí zastavení bylo v Tašovicích. Nejprve u př.MUDr.Procházkové. Pečlivě upravená zahrada s velkou trávníkovou plochou, se skupinami konifer po okrajích a s místy, vybízejícími k posezení u jezírka, překlenutého můstkem v japonském stylu. Není možné opomenout ani sbírku bonsají a japonských javorů. Škoda jen, že majitelka odjela nečekaně na dovolenou a nemohla se nám věnovat. Od Procházků jsme se přesunuli na zahradu př.Míly Bažatové a př.Pavla Moučky.

     Ti se nám naopak věnovali až příliš. Byla to "konečná", která vrcholí "lukulskými hody" se vším, co k nim patří. Různých dobrůtek, zákusků, chlebíčků, koláčků a koláčů bylo tolik, že jsme jedli, pili, bavili se a povídali si až do pozdního odpoledne. Někteří si asi ani nestihli prohlédnout bohatou sbírku host-bohyšek a sbírku právě kvetoucích vytrvalých lobelek. Suma-sumárum to byl nádherný den, plný dobré pohody a hřejivého sluníčka. Všem, kteří se podíleli na tom, že nám bylo tak hezky a fajn, patří upřímné a vřelé poděkování. Fotodokumentaci naleznete na: www.erica2015.rajce.net/U-pratel-2015